“Müdürümü kar lastiği için uyardım”


Paylaş:

Yılbaşı gecesi 3 karayolu işçisinin ölümüne neden olan kazaya ilişkin davada sanık şoför "kar lastiği için şirketimi uyarmıştım" diye ifade verdi.

TEM Otoyolu Ümraniye mevkiinde, yılbaşı gecesi karla mücadele eden 3 karayolu işçisini, katliam gibi kazayla hayattan koparan ve 1.71 promil alkollü olduğu belirlenen ve hakkında bilinçli taksirle birden fazla kişiyi öldürme’ suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sürücü Servet Bozkurt’un (27) yargılanmasına başlandı. Sanık Bozkurt savunmasında, “Ben, olay günü şirket müdürümü aradım, kar lastiği için kendilerini uyardım. Müşterim de bu nedenle araca binmedi. Olay günü 4-5 defa aradım. Daha öncesinde de şirket müdürümü kar lastiği konusunda uyarmıştım. Maktuller kaza anında emniyet şeridinin dışında duruyorlardı. Araçların bıçakları da emniyet şeridinin dışına taşmıştı. Bu nedenle ben vurmamak için hamle yaptım, ayrıca alkollü olduğumu işverenime ilettim” dedi.
Yalçın BEL/İSTANBUL

Yılbaşı sabah istanbul’da meydana gelen kazada 3 karayolu işçisi yaşamını yitirmişti.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Servet Bozkurt, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Sanık Servet Bozkurt savunmasında, “ben olay günü, çalıştığım Travelyum isimli şirkete, araçta kar lastiği olmadığını, bu nedenle müşteriye gidemeyeceğimi söyledim. Ancak onlar bana gitmek zorunda olduğumu söyleyince ben de gittim. Müşteri araca binmeyi reddetti. Ben de şirkete haberverdim. Şirket bana, sabah saat 08.00’deki müşteriye gitmemi söyledi. Ben de yola çıktım. Otoyolda en sol şeritte şu anda hatırlayamadığım bir hızla giderken, plakasını alamadığım ve rengini bilmediğim otobüs beni sıkıştırdı. Orta şeride geçmek isterken aracım kaymaya başladı. O anda işçileri gördüm. İşçilere vurmamak için kar küreme aracının bıçak kısmına vurdum. Ben, yukarıda belirttiğim otobüs ile herhangi bir çarpma veya temas anlamına gelebilecek hiçbir şey yaşamadım. Çarpmanın şiddeti ile sol şeride geçtim. O gün yılbaşı olması nedeni ile alkollü idim. Daha sonra işçilerin yanına gittim. Orada bana tepki olduğundan dolayı bakamadım. Daha sonra ambulansa haber verdim. Yolda uyarıcı hiçbir işaret yoktu. Tutuklu kaldığım süre dikkate alınarak tahliyeme karar verilsin” dedi.

“KAR LASTİĞİ İÇİN UYARDIM”

Sanık Bozkurt, avukatının sorusu üzerine, “Ben, olay günü şirket müdürümü aradım, kar lastiği için kendilerini uyardım. Müşterim de bu nedenle araca binmedi. Olay günü 4-5 defa aradım. Daha öncesinde de şirket müdürümü kar lastiği konusunda uyarmıştım. Maktuller kaza anında emniyet şeridinin dışında duruyorlardı. Araçların bıçakları da emniyet şeridinin dışına taşmıştı. Bu nedenle ben vurmamak için hamle yaptım, ayrıca alkollü olduğumu işverenime ilettim” dedi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen karayolu işçisi Hasan Kaba, “olay günü maktuller ile beraber çalışıyorduk. Mola vermiştik. Araçları emniyet şeridine çektik. Ben araçtan inmemiştim. Diğer arkadaşlarım toplantı yapmak için araçlarından indiler ve benim aracımın arkasına geçtiler. Benim aracım en öndeki araçtı. Ben çarpma anını görmedim. Sadece siyah renkli bir aracın dönerek sol şeride vurduğunu gördüm. Biz araçlarımızı emniyet şeridine nizami olarak park ettik. Olay yerinde emniyet şeridi haricinde katılım şeridi de vardı. Bu nedenle yol genişti” diye konuştu.

Duruşmada söz alan bazı müştekilerin avukatı Adem Sağır ise “sanığın beyanlarını kabul etmiyoruz. Olayın oluşu dikkate alındığında gerek alkollü olması, gerek 1.71 promil alkollü olması dikkate alınarak sanığın olası kastla hareket ettiğini düşünüyoruz” dedi. Mahkeme Heyeti, dosyanın geldiği aşama dikkate alınarak kusur incelemesi yönünden Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı’na gönderilerek rapor aldırılmasına ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

“TANTANA İSTEMİYORUM”

Duruşma öncesi çevik kuvvet tarafından duruşma salonunun önünde güvenlik önlemleri alındı. Kazada hayatını kaybedenlerin yakınları duruşma salonuna sığmayınca, bir kısmı dışarıda beklemek zorunda kaldı. Müşteki yakınlarının hepsi salona girmek isteyince, Mahkeme Başkanı tarafından, ‘’duruşma salonunda tantana istemiyorum’’ şeklinde uyarı yapıldı.

Sanık avukatının duruşmada, tanıklara ısrarlı bir şekilde kar küreme aracının nerede durduğuyla ilgili tekrar tekrar sorular sorması üzerine Mahkeme Başkanı, sanık avukatına, “Avukat bey, beni çok yoruyorsunuz” dedi. Sanık avukatının, sanığa ‘ne miktarda alkol almıştınız’ şeklinde soru sormak istemesi üzerine de Başkan Bekir Kınık, “sanığın 1.71 promil alkollü olduğu tespit edilmiş. 1.71 promil alkolün kaç dubleden çıktığı bizi ilgilendirmez” dedi.

Kaynak: Sözcü


5 yıl önce | Etiket: iş sağlığı ve güvenliği, iş kazası, haberler, ifade | 87.595 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar