En sağlamı buysa...


Paylaş:

Ne ders alıyoruz ne de tedbir. 3 işçinin öldüğü asansör faciasında kardeşini kaybeden Adem Bakır'ın sözleri kazanın göz göre göre geldiğine işaret etti: 9 asansör var, en sağlamı buydu. 'Bozuk' dedik, kimseye dinletemedik

Esenyurt'ta Fİ Yapı'ya ait inşaatta animark adı verilen yük asansörünün yerinden koparak beton zemine çakılması sonucu yaşamını yitiren 3 işçinin cenazesi dün memleketleri Ağrı'ya gönderildi. İşçiler Yasin Bakır (19), Osman Yardımcı (17) ve Şükrü Yaşar'ın (21) cenazelerini Adli Tıp Kurumu'ndan alan yakınları ve iş arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.

'EN SAĞLAMI BUYDU'
İnşaatta seramik ve fayans işi yapan işçilerden Yasin Bakır'ın aynı inşaatta çalışan ağabeyi Adem Bakır, kazanın göz göre göre geldiğine işaret etti. Yasin Bakır, "Bu asansörler 1.5-2 ton kapasiteye sahip. İnşaatta 9 asansör var. Hatta bu en sağlamı diye onu kullanıyorduk. Ancak bakımı yapılmıyordu. Yağı bile vurulmamış. İç kısımlardaki cıvataları sökülmüş, parçaları pas içindeydi. Yetkilileri sık sık uyarıyorduk. Ama kimse bizi dinlemedi. Bizi sürekli 'Yağı yağmurdan gitmiştir ya da tozdan görünmüyordur. Çıkın çalışın. Sıkıntı yok. Eksik varsa da yaparız' diyerek oyaladılar. Taşeron işini alan Muharrem adlı şahıs ise 'İşe çıkın ki işi zamanında teslim edelim. İşi bitirin paranızı alın' diyordu" dedi.

'2.5 AYDIR ÇALIŞIYORDU' 
Kazada ölen 17 yaşındaki Osman Yardımcı'nın, şirket yetkililerinin o gün işe başladığı yönündeki açıklamasını da yalanlayan Adem Bakır, "Osman bizden önce işe başlamıştı. Yaklaşık 2.5 aydır orada çalışıyordu" diye konuştu. İşçilerden 25 yaşındaki Ömer Atlı ise asansörün normal şartlarda bir operatör tarafından kullanılması gerektiğini ancak işçilerin kendi imkânlarıyla asansörü yönettiğini, inşaatta sağlık görevlisi ve iş güvenliği uzmanı bulunmadığını ifade etti.

3 KİŞİ TUTUKLANDI 
Bu arada 3 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasıyla ilgili gözaltına alınan 5 kişi işlemlerinin tamamlanmasının ardından Büyükçekmece Adliyesi'ne gönderildi. Şüphelilerden 3'ü savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen inşaat firması yetkilileri Feridun Y. ile Muharrem B. tutuklandı.

OTOBÜS BAGAJINDA ÜÇ TABUT YAN YANA 
Gasilhanede yıkanan cenazeler daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir otobüsün bagajına konuldu. Yan yana dizilen 3 tabutu gören yakınları uzun süre gözyaşı döktü. Cenazeler karayoluyla memleketleri Ağrı'nın Diyadin ilçesine gönderildi. Akraba olan Yasin Bakır ile Osman Yardımcı'nın bugün Kotancı köyünde, Şükrü Yaşar'ın ise Bulgurlu köyünde toprağa verileceği kaydedildi.

Kaynak: Sabah


5 yıl önce | Etiket: iş kazası, esenyurt asansör faciası, asansör kazası, ifade | 63.697 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar